Redway Yurtdışı Eğitim
  • İletişime Geç
    0850 885 2202
  • Adresimiz
    15 Mayıs Mh GMK Blv No:147 Kat:7
  • Çalışma Saatleri
    Pzt - Cmt 9.00 - 21.00

New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)
Farooq

Ukrayna Hakkında Bilmeniz gereken 40 İlginç Gerçek

AnasayfaUkrayna YaşamUkrayna Hakkında Bilmeniz gereken 40 İlginç Gerçek
28
Ağu
Ukrayna Hakkında Bilmeniz gereken 40 İlginç Gerçek

Ukrayna Hakkında 40 ilginç gerçek. Ukrayna; Belarus,Rusya,Macaristan,Romanya,Moldova,Slovakya ve Polonya tarafından sınırlanan , Doğu Avrupada üniter bir cumhuriyettir. Dini inançları,Ukrayna müziğini,edebiyatını ve mimarisini şekillendirmede güçlü bir rol oynamaktadır.Ukrayna ile ilgili bu 40 ilginç gerçekle,tarihini,kültürünü,insanlarını,yemeklerini ve daha fazlasını öğrenelim.Ukrayna’da yaşamak,Ukrayna halkını anlamak ve dillerini öğrenmek için öncelikle Ukrayna’nın kültürünü öğrenmekle başlayalım. 

1) Ukrayna Halk Masallarına göre Kiev, Üç Resmi Cadı Toplanma yerlerinden biriydi. Lyren Hora – Barren ya da Bald Dağı

Slav yaratılış efsanesinde geçen adı geçen ateş tanrısı Svarog tarafından yaratılan Yusha yılanının dişlerinin ve kuyruğunun buluştuğu yer, Kiev’deki Lyren Hora – Barren ya da Bald Dağı’dır. Orta çağda Avrupada’ki 3 farklı Cadı toplama merkezinin bir tanesi Kiev’deki bu dağdır. Efsaneye göre, burada tahtında oturan şeytan, eğer bir cadı yıl boyunca yeterince kötülük yapmazsa, yüzüne  toynakla vururdu. Sovyet döneminde, yerel yetkililerin, kendilerini ilgilendiren herhangi bir dileğin gerçekleşeceği gerçeğine dayanarak, yabancı yönetim temsilcilerini bu dağdaki inşaa edilen mağa tapınaklara davet etmeleri modaydı. Alman işgali sırasında, Almalar burayı tanklar için bir üs olarak kullanılıyordu ve sıklıkla paranormal olayları tanımlayan Alman askeri raporlarına rastladılar.Bugün, Lysa Hora’da,antik Slav rahiplerinin hücrelerinden terkedilmiş askeri üslere kadar birçok tarihsel dönemden oluşan mağaralardan oluşan derinliklerinde gerçek bir yeraltı şehri vardır.

2) El yapımı dokuma tezgahları

Ukraynalı tekstil tarihi önemlidir ve el yapımı dokuma tezgahı hala pratiktir.  El yapımı dokuma tezgahları ile dokuma , halen, Rivne Bölgesi’nde yer alan Krupove de dahil olmak üzere ülkenin bazı bölgelerinde kullanılıyor.  Rivne Bölgesi’nde (kuzeybatı Ukrayna) bulunan Krupove’de hala el yapımı dokuma tezgahlarını görebilirsiniz.

3) Ukraynalılar evlilik alyanslarını soldaki değil sağdaki parmaklarına takarlar.

Evlilik yüzüğü dünyanın her yerinde sol elin yüzük parmağına takılmakta. Fakat Ukraynalılar dünyadaki pek çok kültürden farklı olarak, evlilik alyanslarını soldaki değil sağdaki parmaklarına takarlar. Batı Ukrayna da Avrupa da ki gibi Baba Gelini getirip Papazın önünde Damat ’a teslim etmez. Eşitçilik anlayışından dolayı Damat ve Gelin El ele Kiliseye girerler. Düğün Ayini ile birlikte çiftler kendilerinin gönüllü olarak evlendiğini sesli dile getirdikten sonra Yüzüklerini birbirlerinin Sağ ellerine takarlar. Ortodokslardaki bir inanışa göre, yüzüğün sağ ele takılmasına İncil’de atıf vardır.

4) Dünyaca ünlü şarkı “O Sole Mio” ukraynada bestelendi.

5) Taras Shevchenko - Ukrayna'da Romantizmin Öncüsü

Ukrayna’da romantizm 1830’larda gelişmeye başladı. Romantist şair-ressam Taras Shevchenko bu konuda merkezi bir rol oynamıştır. Ulusal canlanmanın babası olarak kabul edilir. Şevçenko Kiev’in Morintsi köyünde bir köle ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi.Geride bıraktığı eserleri ile modern Ukrayna dili ve edebiyatının temeli olarak gösterilir. Taras Şevçenko Rusça eserler de vermiş ve başyapıt olarak nitelendirilebilen resimler yapmıştır. Onun şiirleri Ukrayna’nın ulusal bilincinin gelişmesinde büyük katkı yapmıştır.  Aşkta ve hayatta sürekli yaşadığı talihsiz ve acılı hayatında belki en çok istediği şey olan köleliğin kaldırılması, onun ölümünden sadece 7 gün sonra gerçekleşti.Ayrıca Kiev Ulusal Üniveristesi’nin adı 1939 yılında Şevçenko Üniversitesi olarak değiştirilmiştir. Eski Sovyet Cumhuriyetleri’nde de çok sayıda heykelini bulmak mümkündür. Ayrıca Amerika ve Kanada’da heykelleri vardır. Ayrıca Paris’te SaintGermaindes-Prés bölgesinde adı bir meydana verilmiştir.

6) İvan Kupala Günü - Hiristiyanlıktan önceki Paganizm Mirası

İvan Kupala Günü, Hristiyanlığın Slav halkları arasında yayılmasından önce ortaya çıkmış bir bayramdır. Hristiyanlıktan önce İvan Kupala yaz gündönümü bayramı olarak 21 – 22 Haziran’da en kısa gecenin yaşandığı gün olarak kutlanmıştır. Hristiyanlığın kabulüyle beraber pagan kökenli bu bayramı Rus Ortodoks Kilisesi kabul etmemiştir. Günümüzde pagan unsurlar içeren bu bayram 7 Temmuz’da Beyaz Rusya’da, Ukrayna’da,Rusya’da ve bazı Balkan ülkelerinde kutlanmaktadır. İvan Kupala gecesinde insanlar suda bolca yıkanır. Sonra güneşin batışına yakın ateş yakılır. Çiçekler toplanır ve çelenk yapılır. Kadınlar yaptıkları çelenkleri başlarına takarlar. Yaşlıların yaktığı ateşin üzerine güneşi temsil eden bir lastik konur. İnsanlar ateşin üzerinden atlar ve daire şeklinde ateşin etrafında şarkı söyleyerek dans ederler. Kim ateşin üzerinden daha yükseğe atlarsa onun daha mutlu olacağına inanılır. çiftler el ele tutuşarak ateşin üzerinden birlikte atlarlar. Aşklarının ömür boyu süreceğine inanılır. Bir bakıma Türk Töresindeki Nevruz kutlamalarına benzemektedir.


Related Posts
Mesaj Gönder
Redway Yurtdışı Eğitim