Redway Yurtdışı Eğitim
 • İletişime Geç
  0850 885 2202
 • Adresimiz
  15 Mayıs Mh GMK Blv No:147 Kat:7
 • Çalışma Saatleri
  Pzt - Cmt 9.00 - 21.00

New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)
Farooq

Ukraynada Üniversite Okumak

Ukraynada Üniversite Okumak ve Ukraynada eğitim almak isteyen , Ukrayna’da üniversite eğitimi kararı veren öğrencilerimiz Ukrayna Üniversiteleri ya da üniversite fiyatları ve bölümlerinden önce Ukraynada okumak isteyen öğrencilerimiz için hazırladığımız sıkça sorulan sorulara göz atabilirler. Ukrayna da Yök tarafından tanınan ve YÖK Denkliği olan üniversitelerde ister Ekonomik Rusça Kursu isterseniz de Ukrayna’da Üniversite Eğitimi alabilirsiniz.Sadece Eğitim ile ilgili oluşacak problemler değil sosyal yaşam ve sağlık problemleriniz ile ilgili de acil durumlarda Türkçe Bilen Uzman Kadromuzla ezber bozuyor ve 5 danışman ile hizmet veriyoruz.

Ukraynada Üniversite Okumak Ne kadar?

Ülkenin hemen hemen her şehrinde onlarca üniversite bulunmaktadır. Buradaki eğitim kurumlarının durumuna, dünya çapında kabul ve denkliğine göre Ukrayna Üniversite Rusça Hazırlık Paket Fiyatı ve Ücretleri değişmektedir. Ekonomik fiyatlar ile Ukrayna’da üniversite okumak, yüksek lisans ve doktora yapabilirsiniz.Ukrayna da okumak istediğiniz bölümleri İngilizce olarak da okuyabilirsiniz. Ukrayna Üniversite İngilizce Hazırlık Paket Fiyatı ve Ücretleri bölümünden fiyatlara göz atabilirsiniz.   

Sıkça Sorulan Sorular

Başvuru ve kayıt tarihleri Ocak ayı  itibariyle başlamakta ve Eylül Ayı’nın ilk haftası sona ermektedir. Kontenjanların sınırlı olması sebebiyle başvuruların erken kapanmaları yaşanabilmektedir. Bu sebeple erken başvurmanız avantaj sağlamaktadır. Kayıt dönemini kaçıran öğrenciler için Ocak ayında yoğunlaştırılmış Hazırlık eğitimi fırsatı bulunmaktadır.

Ukrayna’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız lise mezunu olmanız yeterlidir. Üniversite sınavına girmiş ya da kazanmış olmanız şartı aranmamaktadır. Tercih etmiş olduğunuz bölümün hazırlık eğitimini aldıktan sonra bölümünüze başlayıp eğitim alabilirsiniz. Üniversite eğitimi almak için herhangi  bir yaş sınırı yoktur. Lisede almış olduğunuz eğitime uygun olan herhangi bir bölümü okumak için başvuruda bulunabilirsiniz. Ukrayna’da üniversite bölümleri taban puanları yoktur.

 • Pasaport – Emniyet müdürlüğü pasaport şubesinden başvurulacaktır. Yeni çıkaracak öğrenciler en az 2 yıllık çıkartmalıdır!
 • Lise Diploması  – Valilik veya kaymakamlıktan Apostil’e edilecektir.  ( Lise son sınıflar geçici mezuniyet belgesi alacaktır.)
 • Transkript (lise not dökümü) –   Valilik veya kaymakamlıktan Apostile edilecektir.
 • Sağlık Raporu ve Eliza ( Aids Testi) – Valilik veya kaymakamlıktan Apostile edilecektir.

İlk atacağınız adım Yurtdışı eğitim danışmanlarımız ile birlikte doğru ve sağlıklı üniversite ve bölüm seçimi olmalıdır. Gerekli belgeleri eksiksiz ve zamanında hazırlayıp bize ulaştırdıktan sonra işlemlerinize başlanılmaktadır.

Tüm öğrencilerimiz diğer ülkelerden gelen yabancı öğrenciler ile birlikte hazırlık sınıfına tabi tutulurlar. Hazırlık sınıfında öğrenciler Rusça dil eğitimi alarak akademik dil yeterliliği kazanmaktadırlar.  10 ay ya da ara dönemde 6 ay süren bu eğitim boyunca seviyeleri sizinle aynı öğrenciler ile sınıflarda alanında uzman ve yüksek tecrübe sahibi Rus eğitmenler tarafından yoğun Rusça programına tabi olmaktasınız. Hazırlık sınıfını bitiren öğrenciler seçmiş oldukları bölümün 1.sinifindan lisans eğitimi almaya başlamaktadır.

Temsilciliğini yaptığımız tüm üniversitelerimizin kendi bünyelerinde devlet yurdu olarak konaklama imkânları mevcut olup 2-3-4 kişilik odalarda mutfak, banyo, yatak ve dolap olarak öğrencilerin konaklamasına sunulmuştur. Türkiye ile kıyaslandığında çok fazla konfor ve uygun yaşam standartları neredeyse yoktur. Sıcak su genellikle belirli saat aralığında verilmektedir. Çok az sayıda öğrencilerimiz bu devlet yurtlarında konaklamaktadır.

Maalesef üniversiteler siz Ukrayna’ya gelmeden, yani sizi görmeden kesin kayıt işlemlerine başlamamaktadır.  Kesin kayıt işlemleriniz üniversitelere göre değişmekte ortalama 2 ya da 3 gün sürebilmektedir. Bu süre zarfında sizler Ukrayna’ya gelmeden danışmanlarımız tarafında geçici konaklamalarınız ( Apart,otel,hostel vb.)sağlanmaktadır.

Visa veya Mastercard logolu tüm kartlarla hesabınıza yatırılan Türk Liralarını Ukrayna’da aynı logoyu taşıyan herhangi bir bankadan çekebilirsiniz. Önerimiz TEB Bankası veya Denizbank’tan hesap açtırmanızdır. Her iki bankanın da her iki ülkede faaliyette bulunmasından dolayı minimum komisyon kesilmektedir. Hesabınıza yatan TL veya döviz bakiyeyi Ukrayna’da para birimi olan GRAVNİ (UAH) olarak çekmektesiniz.

Her öğrencimize bir Ukrayna telefon hattı vermekteyiz. Ukrayna GSM hattınız veya internet üzerinden aileniz ile iletişim kurabilirsiniz. Sınırsız internet ve konuşma paketleri de oldukça ekonomiktir. 24 saat telefonunuzda internet olacağı için arkadaşlarınız ve ailenizle her zaman iletişim kurabilirsiniz.

Kurulumuza yükseköğretim kurumunun bulunduğu ülkeyi, adını ve bölümü belirten resmi bir dilekçe ile başvurmanız halinde okulun tanınırlık belgesini alabilirsiniz.Eğitim aldığınız kurumun tanınması ile denklik farklı işlemlerdir. Söz konusu kurumun tanınması, doğrudan denklik alınacağı anlamına gelmemektedir. Öğrencinin mezun olduğu yükseköğretim kurumu tanınıyorsa mezuniyet sonrası yapılacak diploma denklik başvurusu Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği hükümlerine göre incelenmekte ve sonuçlandırılmaktadır.

Hiç yalana gerek yok aylık olarak konaklama masraflarınız içerisinde, yeme içme ve diğer faaliyetleriniz için ortalama 450 – 600 USD arası geçiminizi rahat bir şekilde sağlayabilirsiniz.

.

Okula kabulünüz de kurulacak olan komisyona Rusça ya da İngilizce bildiğinizi kanıtlayabilirseniz, hazırlık olmaksızın dilediğiniz bölüme direk kaydınız sağlanabilir. Ana diliniz gibi konuşmuyorsanız bu çok zordur. Ukrayna’da Üniversite eğitimi için Akademik diller Ukraynaca, Rusça ve İngilizcedir.

Hazırlık eğitiminizi tamamladıktan sonra dilediğiniz okula, dilediğiniz bölüme hiç bir engel olmadan direk kayıt yapabilirsiniz.

Ukrayna’da öğrenciye çalışma vizesi verilmemekte, fakat çok sıkı herhangi bir denetimde yapılmamaktır. Part time şeklinde çalışmanız mümkün. Ama akıcı bir şekilde konuşmayı öğrendikten sonra.

Vize süreniz eğitim süreniz boyuncadır. Örneğin geleceğiniz ilk sene hazırlık eğitimi 1 yıl olduğundan, öncelikle 1 yıllık vize verilecektir. Lisans eğitimi almak isterseniz kayıt yaptığınız andan itibaren 4 yıllık, yüksek lisans veya doktora yaparsanız eğitim süreniz boyunca hiç bir sorun yaşamadan oturma izni alabilirsiniz.

Hazırlık Eğitimi size verilen bir fırsattır. Derslere zamanında gitmeyi  ve ders kaçırmamayı ilke edinirseniz  içinde bulunduğunuz eğitim ortamında sosyal olursanız çok rahatlıkla Rusça öğrenebilirsiniz. Fakat sizlerle aynı dili konuşanlarla arkadaşlıklar kurup, tüm işlerinizi onlara yaptırırsanız ve sürekli danışman desteği almayı alışkanlık hale getirirseniz Rusçayı 3 yılda bile zor öğrenebilirsiniz. Hazırlık derslerine katılım ve ödevlerin zamanında ve doğru bir şekilde yapılması zaten öğrencilerimizin görevi, bunun dışındaki zamanda sosyalleşip Rusça konuşan insanlarla iletişim kurma çabasında olmanız gerekiyor. Bu şekilde yaşayışı benimseyen bir öğrenci 6 ay gibi kısa bir sürede Rusça’yı temel düzeyde konuşabilmektedir.

Mesaj Gönder
Redway Yurtdışı Eğitim